Diecezja

PRZYSTAŃ – WARSZTATY DLA DUSZY
Każdego roku przed wakacjami zapraszamy młodzież z naszej diecezji do Pelplina na Przystań – Warsztaty dla duszy. Tegoroczna 12. edycja będzie miała bardziej rozbudowaną formę. Warsztaty dla chętnej młodzieży: wokalne, instrumentalne, medialne, liturgiczne, biblijne i uwielbienia tańcem, potrwają od piątku do niedzieli (14-16 czerwca br.). W tym czasie, poprzez wspólną formację, integrację i zabawę, będziemy chcieli jak najlepiej przygotować się do finału tegorocznej Przystani, który odbędzie się 17 czerwca br. (w poniedziałek przed zakończeniem roku szkolnego). Tego dnia zapraszamy młodzież wraz z kapłanami, katechetami i nauczycielami. Spotkanie rozpoczniemy uroczystą Mszą świętą w bazylice Katedralnej, a następnie przejdziemy na Przystań, gdzie odbędzie się wspólne uwielbienie, świadectwa i koncert, który będzie owocem przeżytych weekendowych warsztatów. Zapisy chętnej młodzieży na warsztaty weekendowe rozpoczniemy w kwietniu, a wszystkich grup uczestniczących w Przystani finałowej w maju (o szczegółach poinformujemy wkrótce).

PRZYSTAŃ DLA RODZIN

Duszpasterstwo Rodzin wraz z Wydziałem Duszpasterskim organizują po raz pierwszy Przystań dla rodzin, która odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca br. Tego dnia zapraszamy do Pelplina wszystkie rodziny, grupy formacyjne związane z duszpasterstwem rodzin, aby pielęgnować, kształtować i promować wartość małżeństwa i rodziny. Przystań rozpoczniemy uroczystą Mszą świętą w Bazylice katedralnej w intencji rodzin naszej diecezji pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny o godz. 13.30. Następnie na terenie Dawnego Opactwa Cysterskiego będziemy uczestniczyli w świadectwach, konferencjach, wspólnej zabawie i pikniku rodzinnym.

DZIEŃ   MŁODYCH

W Niedzielę Palmową, 24 marca br. w Kościerzynie będzie miała miejsce celebracja diecezjalna Dnia Młodych. Spotkaniu przewodniczyć będzie biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Zgłoszenia należy kierować e-mailowo na adres organizatora spotkania – parafii pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie: sanktuarium.biuro@gmail.com do 22 marca 2024 roku.

Program spotkania przedstawia się następująco:

13.00 – zgrupowanie młodzieży przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej;

13.30 – pozdrowienie wiernych; modlitwa i poświęcenie palm; odczytanie Ewangelii; procesyjne przejście na plac Jana Pawła II;

14.00 – Msza Święta pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny;

15.30 – posiłek;

16.10 – koncert ewangelizacyjny, świadectwo;

17.20 – 17.30 przewidywane zakończenie spotkania.

Każda grupa parafialna przywozi imienną listę uczestników. Lista powinna być wykonana w sposób estetyczny, na papierze formatu A4. Po przyjeździe należy obowiązkowo zgłosić grupę w recepcji, która tradycyjnie będzie znajdowała się przy Sanktuarium MB Bolesnej. Tam też pobierana będzie opłata za udział w spotkaniu
w wysokości 5 zł/os.

„W bieżącym roku Caritas Diecezji Pelplińskiej zbiera 1,5% podatku razem z Caritas Polska. Prosimy o przekazywanie 1,5% podatku dochodowego na rzecz Caritas Polska (która następnie przekaże je naszej diecezji). Numer KRS 0000198645. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup łóżek rehabilitacyjnych.

Włączmy się jak najliczniej w to wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Caritas pomaga dzieciom, wspiera młodzież, niepełnosprawnych oraz osoby starsze i chorych. Okażmy serce, tym którzy potrzebują naszej pomocy. Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy”.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu Kościół w Polsce obchodzi Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Materiały duszpasterskie znajdują się na stronie https://wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024/

Dzień Modlitwy i Solidarności 2024

W dniach 8-10 marca br., w Pelplinie (w budynku Collegium Marianum) odbędą się rekolekcje dla zelatorów Żywego Różańca, organizowane przez Diecezjalnego Moderatora Żywego Różańca. Początek ćwiczeń duchowych w piątek o godz. 17.00.

Zgłoszenia przyjmuje ks. Rafał Barciński telefonicznie lub SMS pod numerem 530 840 600. Całkowity koszt rekolekcji wynosi 250 zł. Liczba miejsc jest ograniczona, stąd liczy się kolejność zgłoszeń. Zakwaterowanie będzie w pokojach kilkuosobowych. Księża proboszczowie oraz moderatorzy parafialni Żywego Różańca proszeni są o przekazanie zaproszenia zelatorom i o zachętę do uczestnictwa w rekolekcjach.

Zapraszamy na rekolekcje małżeńskie w dniach 19-21 stycznia 2024 r. w Osadzie Jeziornej w Gnojewie k. Tczewa. Formularz zgłoszeniowy: