NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                         5 kwietnia 2020

 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Błogosławieństwo palm na każdej Mszy Świętej.
 2. Od dziś przez cały tydzień proszę składać pod ołtarzem skarbonki Caritasu z jałmużną wielkopostną.
 3. Okazja do spowiedzi świętej od poniedziałku do środy od 17:00 do 17:45(17:50 Koronka do Bożego Miłosierdzia) oraz od 20:00 do 20:30. Później spowiedzi nie będzie. Jeżeli nie ma możliwości przystąpienia do spowiedzi, zachęcam do wzbudzenia żalu doskonałego i łączności z Chrystusem w Komunii św. duchowej.
 4. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez udział w transmisji bogatej liturgii tego okresu.
 5. W Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy. Transmisja od godz. 17:00.
 6. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. O godz. 9:00 transmisja Liturgii Godzin. O 17:00 Liturgia Męki Pańskiej. Adoracja Krzyża po liturgii do godz. 22:00 wyłącznie przez uklęknięcie bez całowania! O 21:00 Gorzkie Żale, trzy części – transmisja.
 7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Nie ma błogosławieństwa pokarmów w kościele. W tym roku tzw. „święconka” ma charakter liturgii domowej w czasie wielkanocnego śniadania. Wzór błogosławieństwa na naszej stronie internetowej.
 8. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 21:00. Będzie transmitowana, proszę przygotować świece w naszych domach na obrzędy odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W tym roku nie ma procesji, zakończymy błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
 9. Pamiętajmy o ograniczeniu do 5 osób na jednej Mszy- zapraszam tych których jest intencja!
 10. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Pielgrzym, Mały Pielgrzym.
 11. Ofiary za intencje mszalne, ofiary rodzinne na renowacje kościoła czy po prostu ofiary na funkcjonowanie parafii proszę wpłacać na konto parafii, ewentualnie wrzucać do skarbonki pod chórem.

Bóg zapłać za składane ofiary na funkcjonowanie parafii(410zł) oraz ofiary rodzinne. W marcu ofiary rodzinne wyniosły 3.800 zł – spłaciliśmy tym samym ostanie zadłużenia z poprzedniego roku.