CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                        22 marca 2020

  1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości.
  2. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia nad tajemnicą Bożej miłości, której wyrazem jest też stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie królestwa Bożego. Zbawiciel ciągle nas w tym umacnia, karmiąc nas swoim Ciałem, które uczynił pokarmem na życie wieczne. W związku z trudną sytuacją i wynikającymi z tego ograniczeniami wszystkich uczestniczących w Mszy świętej transmitowanej przez media zapraszam tu do kościoła, aby przyjąć Komunię św. Będę czekał w niedzielę od 15:45 do 16:30.

W tygodniu kościół otwarty od 9:00 do 20:30. O godz. 17:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź(do świąt nie będzie spowiedzi z udziałem księży dekanatu). 17:50 Koronka do Bożego Miłosierdzia. 20:30 Różaniec – ksiądz w kościele a Rodziny w domu. Ponadto w tygodniu można poprosić o spowiedź w dowolnym czasie wystarczy zadzwonić lub napisać SMS Tel. 730-267-538.

3. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 18:00 przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 9:45 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali.

4. We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.

5. Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, w najbliższą środę, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła.

6. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę – oczywiście można adopcję podjąć indywidualnie, w Internecie znajdziemy wszystkie potrzebne informacje. Zachęcam wszystkich, którzy podejmą się duchowej adopcji o zapisanie w parafialnej księdze, która cały tydzień będzie dostępna przy kąciku prasowym.

7. Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione.

8. W czwartek, 26 marca, przypada w Kościele polskim Dzień modlitw za więźniów z okazji wspomnienia Świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem osoby doskonale żałującej za grzechy.

  1. Przy wyjściu z kościoła można zaopatrzyć się w skarbonki Caritasu na jałmużnę wielkopostną. „Dar juniora dla seniora” Zrezygnuj w WP z jakiejś przyjemności i złóż ofiarę do skarbonki.
  2. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Pielgrzym, Mały Pielgrzym, Gazetka Parafialna. Tydzień temu kolekta na WSD wyniosła 310zł – Bóg zapłać za złożone ofiary. Ofiary rodzinne – Szkolna 360.