TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU         19 listopada 2017

  1. Dziś w 33. niedzielę zwykłą w ciągu roku obchodzimy w Kościele powszechnym 1. Światowy Dzień Ubogich – ustanowiony przez papieża Franciszka*(Nie miłujmy słowem, ale czynem). W naszym Kościele diecezjalnym to dzień powołań – naszej troski i modlitwy o powołania. Natomiast w naszej parafii ma dzisiaj miejsce wizytacja kanoniczna, której dokonuje Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. To szczególna okazja, aby Ksiądz Biskup mógł poznać naszą parafię, zobaczyć nasze dokonania i udzielić wskazówek na przyszłość. Po Mszy św. pokornie poproszę Księdza Biskupa o poświęcenie domu parafialnego. To poświęcenie jest dla nas niezwykle ważne, mam nadzieję, że niebawem salki katechetyczne ożyją bo napełnią się dziećmi, młodzieżą ale także dorosłymi. Na jutro ogłaszam dzień otwarty w domu parafialnym – od godz. 11:00 będę czekał na Was, aby pokazać nasze wspólne dzieło i poczęstować kawą. Oczywiście to nie oznacza, że kończymy prace – jest jeszcze wiele do zrobienia. Mam nadzieję, że z błogosławieństwem Księdza Biskupa i Bożą pomocą dobrniemy do końca.

Dziś jeszcze raz pragnę, w imieniu całej Parafii, podziękować wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do powstania domu parafialnego. Bóg zapłać za każdy dar i ofiarę. W sposób szczególny dziękuję p. Kazimierzowi Woźniak, p. Andrzejowi Wiśniewskiemu, p. Romanowi Kolke, p. Ludwikowi Knut, p. Monice Knut, p. Remigiuszowi Bać, p. Adamowi Pawlak, p. Tadeuszowi Labuda, p. Michałowi Jelińskiemu i p. Michałowi Garskiemu. Wasza pomoc była niezwykle cenna, niech dobry Bóg błogosławi wam i waszym rodzinom. Dziękuje także naszym radnym, którzy trudzą się co miesiąc zbierając ofiary rodzinne. Bóg zapłać.

  1. We wtorek, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, św. Joachim i św. Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu św. Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto. Dziś, wspominając tamto ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Panu Bogu i szukania Jego woli. To liturgiczne wspomnienie jest też okazją do szczególnej modlitewnej pamięci o siostrach klauzurowych, które swoje życie poświęcają przede wszystkim modlitwie.
  2. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W piątek od godz. 17:30 adoracja Najświętszego Sakramentu.
  3. W przyszłą niedzielę, 26 listopada, będziemy przeżywali uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela przed Adwentem. Po Mszy o godz. 11:00 zapraszam na spotkanie rodziców dzieci do 1. Komunii. Za tydzień kolekta inwestycyjna.
  4. Tydzień temu na pomoc Kościołowi prześladowanemu zebraliśmy 536 zł. Bóg zapłać. Także za dzisiejsze ofiary złożone na rzecz naszego WSD w Pelplinie.
  5. Prasa katolicka. Gazetka parafialna. Książka „Tuż przed świtem. Syria. Kroniki czasu wojny i nadziei z Aleppo” 30zł. Są nasze kalendarze parafialne, duże po 25 i małe po 15 zł.  

W tym tygodniu patronują nam:

  • 20 XI – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), prezbiter, jeden z przywódców powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita i kapłan galicyjski; miał niezwykły dar jednania grzeszników z Panem Bogiem; jest patronem ludzi poszukujących sensu życia i zagubionych na drogach wiary (wspomnienie obowiązkowe);
  • 22 XI – św. Cecylia (†III wiek), dziewica i męczennica, patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych (wspomnienie obowiązkowe);
  • 24 XI – św. Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy, którzy zginęli podczas prześladowań chrześcijan w latach 1773-1862 (wspomnienie obowiązkowe).