duszpasterskie

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU   12 listopada 2017

 W dniu wczorajszym, 11 listopada 2017 r. Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem toruńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla. Ogarnijmy go modlitwą, prosząc dobrego Boga o potrzebne łaski w prowadzeniu wspólnoty diecezji toruńskiej ku świętości.

 1. Dzisiaj solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. My cieszymy się wolnością religijną, możemy swobodnie okazywać naszą wiarę w Pana Boga i przywiązanie do Kościoła. Ale nie możemy zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane albo gdzie wyznawanie jakiejkolwiek religii jest źle odbierane przez sprawujących władzę. I dzisiaj wielu wyznawców Chrystusa, duchownych i świeckich, z powodu wiary płaci najwyższą cenę – oddaje swoje życie. To dzieje się, niestety, na naszych oczach. Jeśli nie możemy tym braciom w wierze okazać innej pomocy, to przynajmniej ofiarujmy im dar modlitwy. Nie ustawajmy w prośbach, aby rychło nastała jedna owczarnia i jeden Pasterz. Możemy także złożyć ofiarę do puszki wspierając w ten sposób naszych braci w wierze.
 2. Dobiegając połowy listopada, nie ustajemy w modlitwach za naszych bliskich zmarłych.
  W naszym kościele odmawialiśmy wypominki do piątku włącznie, nadal możemy składać wypominki roczne.
 3. Pamiętajmy też, że najlepszym darem, jaki możemy ofiarować zmarłym, którzy potrzebują oczyszczenia, zanim osiągną niebo, jest Msza Święta. Msze za naszych bliskich zmarłych możemy zamawiać w rocznicę ich śmierci, w dniu ich imienin czy urodzin ale także bez żadnej okazji, przynaglani miłością, która domaga się czynu. Nie szczędźmy tego daru modlitwy, jeśli zależy nam na ich zbawieniu wiecznym.
 4. Za tydzień będziemy przeżywali w łączności z całym kościołem diecezjalnym dzień powołań. Niedziela ta jest także dniem kolekty przeznaczonej w całości na potrzeby seminarium.
 5. Natomiast dla naszej wspólnoty parafialnej przyszła niedziela będzie dniem wizytacji kanonicznej, której dokona Ks. Bp Diecezjalny Ryszard Kasyna. Program, rady parafialne.
 6. Prasa katolicka. Gazetka parafialna. Książka „Tuż przed świtem. Syria. Kroniki czasu wojny i nadziei z Aleppo” 30zł. Są nasze kalendarze parafialne(5 edycja), duże po 25 i małe po 15 zł.
 7. Składam serdeczne Bóg zapłać za wykonane wczoraj prace w domu parafialnym. Dziękuje p. Michałowi Jelińskiemu, p. Remigiuszowi Bać, p. Małgorzacie, Paulinie i Robertowi Milkowskim, moim braciom Andrzejowi i Grzegorzowi.
 8. Wszystkie ofiary złożone w tym roku na wypominki przekazuje na oświetlenie salonu w domu parafialnym.

W tym tygodniu patronują nam:

 • 13 XI – św. Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni na ołtarze (wspomnienie obowiązkowe);
 • 17 XI – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica, a najpierw żona Ludwika IV, landgrafa Turyngii, która po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki św. Franciszka (wspomnienie obowiązkowe);
 • 18 XI – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc (wspomnienie obowiązkowe).