duszpasterskie

DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU       27 sierpnia 2017

 1. Wakacje, urlopy dobiegają końca. Na progu nowego roku szkolnego Kościół apeluje
  o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania
  . Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonują się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na łamaniu chleba.
 2. Bóg zapłać za przygotowanie wczorajszej uroczystości Sołtysom Siemirowic i Oskowa, dziękuje wszystkim obecnym za wspólna modlitwę.
 3. We wtorek, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo św. Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę.
 4. Zapraszam dzieci i młodzież, rodziców, nauczycieli i wychowawców na specjalną Mszę Świętą w naszym kościele w dniu 1 września o godz. 18:00, podczas której będziemy prosić o Boże błogosławieństwo na czas zdobywania wiedzy i kształtowania charakterów, na czas umacniania wiary, budowania naszej przyjaźni z Panem Bogiem i z bliźnimi.
 5. Przy tej okazji przypominam rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Podczas sakramentalnego ślubowania małżonkowie zobowiązywali się do katolickiego wychowania potomstwa. W najbliższych dniach będziemy modlić się o to, aby wszyscy rodzice temu podołali.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Tym bardziej zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. W naszym kościele będzie taka możliwość w piątek od godz. 17:00. Po Mszy spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Natomiast rano odwiedzę chorych i starszych z posługą sakramentalną.
 7. Pierwszy piątek miesiąca przypada dokładnie 1 września, będzie to również 78. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych przez braci po skończonej wojnie w więzieniach politycznych.
 8. W sobotę na godz. 11:00 zapraszam na spotkanie LSO.
 9. Prasa katolicka. Gazetka parafialna. Bóg zapłać za ofiary na inwestycje parafialne. Bardzo serdecznie dziękuje za złożone ofiary do puszki na rzecz poszkodowanych- zebraliśmy 1524,20. Ofiary rodzinne z sierpnia
 10. 17 września w Lubaniu koło Kościerzyny będą miały miejsce dożynki diecezjalne. Chętnych na wyjazd autokarem proszę o zapisywanie się w zakrystii.

W tym tygodniu patronują nam:

 • 28 VIII – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem
  i wybitnym teologiem; w uznaniu dla jego ciągle aktualnych przemyśleń teologicznych obwołano go doktorem Kościoła (wspomnienie obowiązkowe);
 • 1 IX – bł. Bronisława (1204-1259), dziewica, norbertanka pochodzącą z polskiego rodu Odrowążów (wspomnienie obowiązkowe).