duszpasterskie

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                   26 marca 2017

  1. Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
  2. Dzisiejsza niedziela przykrywa wspomnienie Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy. Wspomnienie Dobrego Łotra od 2009 roku obchodzimy w Kościele jako Dzień Modlitw za Więźniów. Od średniowiecza znane są dwie nowenny i litania do Dobrego Łotra. Może dzisiaj warto sięgnąć do tych modlitewnych tekstów.
  3. Wielki Post, który przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Panem Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia tajemnicą Bożej miłosiernej miłości. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie królestwa Bożego: królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju w naszych rodzinach, we wspólnocie parafialnej, w miejscach pracy i w całym społeczeństwie. Zapraszam w piątek na Adoracje(17:30) oraz Drogę Krzyżową(18:00); Gorzkie Żale w niedziele po pierwszej Mszy.
  4. W duchu wielkopostnej solidarności wspierajmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza Caritasu, która tak skutecznie, choć bez wielkiego rozgłosu, pomaga najuboższym w całej Polsce oraz ludziom doświadczonym klęskami żywiołowymi. Niech wszyscy zaznają radości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, zwłaszcza dzieci, samotni i opuszczeni, zapomniani przez najbliższych i pozostawieni własnemu losowi. Dzieci zbierają swoje ofiary do puszek Caritasu, dorosłych zachęcam do składania jałmużny wielkopostnej do skarbonki przy prasie katolickiej. Do puszki na końcu ławek można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  5. We wtorek na godz. 19:00 zapraszam do domu parafialnego na muzykowanie z pieśnią wielkopostną.
  6. W środę po Mszy zapraszam na spotkanie Radę Ekonomiczną.
  7. W piątek spotkanie lektorek z organistą. Zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 11:00.
  8. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Powierzymy naszą wspólnotę, każde rodzące się w niej i godnie kończące się życie Sercu Maryi – najlepszej z matek.
  9. Prasa katolicka. Gazetka parafialna. Bóg zapłać za ofiary dzisiaj złożone na inwestycje parafialne(monitoring). Spowiedź wielkopostna 1 kwietnia 16:00-17:00.
  10. Zapowiedzi: Ireneusz Lejk, zam. Siemirowice i Iwona Michańczyk, zam. Czarna Dąbrówka, zap. 3.

Rafał Krampa, zam. Siemirowice i Natalia Rynkiewicz, zam. Sopot, zap. 2